Vzdělávací služby

O co jde?

Náš portál je nástroj, ve kterém lze nalézt veškeré potřebné informace z oblastí vzdělávání a trhu práce. Nabízíme nepřeberné množství služeb vedoucích ke zkvalitnění Vašeho vzdělání.

Pro koho to je?

Pro každého, koho zajímá vzdělávání anebo trh práce. Našimi klienty jsou ředitelé škol a jejich zástupci, učitelé, žáci, studenti a jejich rodiče, stejně tak firmy a jejich zaměstnanci.

Proč zrovna my?

Protože u nás naleznete vše, co se vzdělávání a trhu práce týká. Pracujeme systematicky a naše databáze se neustále rozšiřují. Jsme profesionálové, nejen, že víme, co chcete, my víme i co potřebujete.Aktuální rubrika

Proč voskovat podlahy a podlahové krytiny ve školách a školských zařízeních?Pokud Vás naše nabídka zaujala, kontaktujte nás na tel.: 777 167 002 anebo emailu: info@starpap.cz.


V současné době je školským zařízením, ale nejen jim, nabízena služba tzv.voskování podlah a podlahových krytin, potažmo impregnace podlah a schodů. O co se vlastně jedná ? Co je to voskování – impregnace podlah?

Podívejme se poněkud blíže na tuto problematiku jako na případnou investici, její smysl a ekonomickou výhodnost a reálnou praktičnost.
Podlahová krytina podléhá mechanickému opotřebení, zejména otěrem při chůzi, dále pak řadě povětrnostních vlivů a důsledkům těchto povětrnostních vlivů - tedy vlhkosti, silnému znečištění (prach,bláto), sůl, chemie apod. A dále i důsledky různých servisních, stavebních a jiných prací a činností ( např. malování ) mají na povrch podlahy a krytin výrazný vliv.
Je v podstatě jedno, zda-li se jedná podlahové krytiny typu: linoleum, marmoleum, parkety, žulové a kamenné podlahy (schody ) ve starších budovách, nebo naopak mramor a leštěné kamenné povrchy až po nové moderní lité betonové povrchy, nebo syntetické krytiny atp.
Působením výše uvedených vlivů dochází nesporně k pomalému ale stálému narušování struktury materiálu podlahy a podlahové krytiny zejména mechanickým opotřebením, snížením estetického efektu (lesku, letokruhů, žíhání, textury atp.), který krytiny poskytují a dále rozšiřováním mikropórů, ve kterých se usazuje vlhkost, špína, a další látky – zejména chemie - úklidová i jiná, a tyto látky se jednak velmi špatně odstraňují a dále mají špatný vliv na estetický efekt a zejména životnost a kvalitu dané podlahové krytiny. Je dlužno dodat, že i samotný úklid a ošetřování povrchů, má velký vliv na konečný stav podlah a krytin. Zejména pak záleží na kvalitě samotného provedení úklidu, četnosti úklidu a použití správných a kvalitních čistících a úklidových prostředků. Všechny tyto faktory mají výrazný vliv na konečný estetický efekt a životnost podlah a krytin. Aby nám podlahy a krytiny vydržely co nejdéle a to jak po stránce estetické, účelové, i jiné, je několik způsobů, jak podlahy ošetřit a tím zvýšit jejich životnost, stálobarevnost, svěžest a odolnost. Jedním z takových způsobů ochrany je voskování, potažmo impregnace.
Voskování podlah (polymerizace) je proces nanesení polymerové disperze na vodě-odolné podlahové krytiny typu linoleum, marmoleum a další podlahoviny z PVC , a to v několika vrstvách. Vznikne tak jednolitá vrstva, která uzavře její povrch a vyplní mikropóry. Takto ošetřená podlaha je zabezpečená před nadměrným opotřebením, méně se špiní a snadno udržuje. Má také velmi dobré protiskluzové vlastnosti. A dále pakt efekt lesku ( případně matu ) a čistoty.
Ošetřením podlah pomocí speciálních vosků, se zabrání prosakování vody při mytí a tím i znehodnocování povrchů. Vosk na podlahy zároveň předchází vzniku škrábanců, a navíc usnadňuje odstraňování ulpívajících nečistot.
Impregnace podlah se používá zejména na kamenné, žulové podlahy a další povrchy a chrání je zejména tím, že impregnace díky svému chemickému složení proniká do hloubky materiálu a zejména vlhkost z podlah odpuzuje. Na podobném principu pracuje impregnace látek ( stany, obuv atd).
Obě varianty ošetření – ochrany, bezesporu prodlužují nejen životnost podlahy, ale i barvu a případné prokreslení povrchu a do jisté míry povrch oživují.
Jaký je další rozdíl mezi voskováním a impregnací?
Pro obě varianty platí, že před samotnou aplikací, se musí podlahy a podlahové krytiny opravdu velmi velmi důkladně vyčistit - „tzv. ...na kámen“, následně opravdu dokonale propláchnout, aby někde neulpívaly zbytky čistících prostředků a abraziv. Pro dosažení požadovaného efektu je hloubkové čištění bezpodmínečně nutné, nelze je ošidit a je poměrně namáhavé a náročné a používá se pro toto čištění a přípravu speciálních chemií a čistících přípravků – mnohdy agresivních a to v kombinaci se silnými abrazivy. Voskováním, se vytváří povrchový ochranný film, který je viditelný a v případě aplikace na kamennou podlahu, tento film vykresluje a oživuje texturu kamene a způsobuje, že kámen se jeví výraznější, živý a pohledově násobně „vylepšený“.
Nevýhodou voskování je, že se opotřebovává a je třeba jej podle stupně opotřebení několikrát v roce obnovit. Zpravidla 2-3x. Po několika voskovacích procesech bývá nutné staré vosky odstranit „tzv strhnout“ a celý proces čištění a polymerizace opakovat – zpravidla po letech. Vše je však závislé na zatížení podlahové plochy a následné údržbě povrchů a podlah. Impregnace je naproti tomu – dá se říct „trvalá“. Tím, že proniká do hloubky a zabraňuje pronikání vlhkosti a nečistot, je o poznání odolnější proti mechanickému opotřebení, tedy je odolnější proti chůzi, a podlahu, nebo krytinu chrání opravdu dobře - vystačí aplikace impregnace na několik let. Vše je opět však závislé na následné údržbě povrchů a podlah. Je-li impregnace správně ošetřována, vydrží ochranný i vizuální efekt velmi dlouho. Nevýhodou impregnace je, že „není vidět“. Ochranná vrstva je průhledná, je viditelná až bezprostřední blízkosti a kámen jako takový nijak neoživuje, nezvýrazňuje a působí dojmem, že tam téměř vůbec není. Zachovává však podlahovou plochu v takovém stavu jako po bezprostředním vyčištění a zachovává jí tak poměrně dlouho i několik let.
Co je myšleno tím vizuálním efektem?
Při prvotním čištění povrchů, se používají agresivní čistící přípravky za podpory mechanických abraziv a tato kombinace způsobí, že schody a povrchy zesvětlí, získají zpět povrch jako by byly nové – oživí se!
Tento vzhled polymery – vosky zvýrazní a to na většině povrchů, textura vystoupí a povrch je zakonzervován a daný povrch je na delší čas svěží, jasný. Impregnace pak nic nezvýrazní, jen zachová vyčištěný povrch takový, jaký je, což může působit nevýrazným až nudným dojmem.
Dále vše pak záleží na následném ošetřování podlah a povrchů a je nutné dbát doporučení firmy, která vosky, nebo impregnaci pokládala o následném výběru a použití úklidových prostředků. (vše je však individuální a firma, která by daný proces prováděla, by měla každého majitele – nebo objednatele informovat o všech aspektech a situacích které mohou nastat, nebo o tom jak se budou povrchy a podlahy chovat za nějaký čas.)
Ekonomické aspekty.
Pro každého zájemce o položení vosků a impregnace, je samozřejmě velmi důležitá ekonomická efektivita takové investice. Každý investor má však různé a velmi odlišné pohledy buď na důležitost takové investice, nebo na výši ceny kterou za ní zaplatí. Soukromý subjekt takovou investici chce, protože si je vědom výhod z ní vyplývajících a cenu prioritně neřeší. Subjekty závislé na státních financích a rozpočtech řeší prioritně cenu, poté až efektivitu.
Je proto těžké dělat jakýkoliv závěr, ale obecně se dá říct toto.
Voskování i impregnace podlah jednoznačně chrání podlahy a podlahové krytiny a zvyšují tím její životnost i vzhled. Obě varianty výrazně snižují časovou náročnost na údržbu a úklid ošetřených ploch a to až několikanásobně, potažmo snížení nákladů na čistící a úklidové prostředky, protože údržba se provádí v případě impregnace pouze vodou, při extrémním znečištění s malým přídavkem neutrálních saponátů.
Jednoznačně snižují spotřebu podlahových hadrů a úklidových prostředků (smetáků a mopů) a snižují rovněž fyzickou zátěž úklidového personálu a důsledky používání úklidových chemikálií na pokožku a následné regenerace atp. Velmi významným faktorem pro – je vizuální efekt, tedy „efekt oživení“ podlah. Poměr investice a výhod z ní vyplývajících necháme však na zvážení investora. Je třeba ale dále podotknout, že dnes jsou vosky protiskluzové a k voskům a impregnacím jsou dodávány bezpečnostní a technické listy.
Poznámka na závěr.
Výhrady proti voskování a impregnaci podlah a povrchů mívá zpravidla úklidový personál, který nabývá dojmu a obav, že se snížením pracovního vytížení může přijít snížení platu, nebo v horším případě snížení počtu pracovníků v segmentu úklidu. Dále je zde faktor silné neochoty k jakékoliv změně z důvodu již ustálených pracovních návyků a postupů. Tyto argumenty necháme na laskavém posouzení vedení školských i jiných zařízení, které by v budoucnu projevilo zájem o výše popisovanou aplikaci – službu.

Pokud Vás naše nabídka zaujala, kontaktujte nás na tel.: 777 167 002 anebo emailu: info@starpap.cz.Pondělí 16.12.2019, svátek má Albína


Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
Proč se registrovat? Registrovat
Registrací dostanete přístup do všech sekcí portálu. Můžete rovněž objednávat služby v placených sekcích anebo využívat bonusů Systému bonifikace.

jsme vždy ve spojení s Vámi

Facebook Google plus ICQ-671236329 Skype Twitter LinkedIn

Aktuální anketa

Pokud by se konala stávka, jak byste se zachovali?

Dnešní počasí v krajích ČR

Počasí TOPlist

Používáním webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie.